Autentificare

Nume utilizator:   Parolă:   Autentifică-mă automat la fiecare vizită  

[ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Hranire Lysmata
MesajScris: 02 Feb 2009, 10:40 
junior
junior

Printre locatarii acvariului meu se numara si un Lysmata amboinensis. Cei din debrecen tot imi ziceau sa le cumpar si un plic de gourmet mori de la sera special pentru ei desi eu aveam acasa Aquatic Nature Excel sau cum se numeste si Ocean Nutrition Brine Shrimp Flakes. Am cumparat si plicul acela pana la urma sa nu am probleme cu el si cand am vrut sa ii dau sa manance am vazut ca de fapt sunt niste alge rosii uscate care nu se scufunda nici decum :) asa ca nu inteleg cum se poate el hrani cu asa ceva. Ce sfaturi imi dati pentru hranirea acestuia pentru ca singura bucata de piatra vie pe care o am nu cred ca ii ofera suficienta hrana pentru a putea supravietui?

Pentru a nu deschide un alt topic va intreb si cum se hranesc pestii marini pentru ca dupa cum vedeti am 2 tipuri de hrana uscata (granule si fulgi) si 1 tip de hrana congelata de la Ocean Nutrition care este un fel de meniu din cate am vazut eu? Am doar 2 clowni si un  Chrysiptera parasema.

Sus

Subiectul mesajului: Rãspuns: Hranire Lysmata
MesajScris: 02 Feb 2009, 15:42 
Global Moderator
Global Moderator

Lasa-l ceva timp sa se acomodeze cu noul mediu. Nu incerca sa-l hranesti exagerat, granule daca ii vei da sunt foarte bune. Algele le tii tu scufundate cateva secunde in apa acvariului dupa care se vor duce la fund. Pestilor incearca sa le dai hrana cat mai variata dar in cantitati minime si incepe cu granule, daca o vor accepta e perfect, daca nu poti incerca cu artemia congelata, dar in timp sa renunti la ea in avantajul granulelor sau chiar a fulgilor. Nu-i hrani in exces !  :-bd

Sus

MesajScris: 02 Feb 2009, 16:07 
junior
junior

fulgii ii mananca fara probleme pestisorii. Eu le-am dat fulgi pentru ca erau de la Ocean Nutrition si am zis ca fiind o firma specializata pe mancare si avand in compozitie brine shrimp o sa le placa mai mult. O sa alternez atunci mancarea.. azi un maine alta... dar legat de hrana congelata cum sa procedez cu ea ca  vad ca sunt vreo 5 sortimente. Sa le dau un cub o data?

Sus

MesajScris: 04 Feb 2009, 08:20 
Global Moderator
Global Moderator

Fii atent, fulgii dati in exces pot strica apa, prin urmare incearca sa te bazezi mai mult de granule, creveti. Hrana congelata poti da jumatate de cub o data astfel incat sa o consume imediat, fara a ramana in masa apei resturi.

Sus

MesajScris: 04 Feb 2009, 10:04 
junior
junior

ok ... mersi pentru lamurire tropheus

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
   [ 5 mesaje ]