Autentificare

Nume utilizator:   Parolă:   Autentifică-mă automat la fiecare vizită  

[ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Red Bubble Anemone
MesajScris: 27 Oct 2008, 11:26 
junior
junior

Aceasta este una din anemonele mele "Red Bubble". Are circa 35cm. in diametru si convietuieste in simbioza cu o femela de Maroon Clownfish (Premnas Biaculeatus)de circa 13cm.. Rareori trebuie sa o hranesc individual, deoarece clovnul are grija asta. Cam orice fel de hrana prinde, intai hraneste anemona, apoi mananca si el. Atit anemona cat si clovnul, sunt fericiti unul cu celalalt, iar in prezent studiez solutii de adaptare a unui mascul de Premnas pentru formarea in timp a unei perechi.
Imagine Watch "Maroon Anemonefish & The Red Bubble"

Sus

Subiectul mesajului: Rãspuns: Red Bubble Anemone
MesajScris: 27 Oct 2008, 12:11 
Global Moderator
Global Moderator

Foarte frumoasa anemona, sa-ti traiasca si sa creasca. Am mascul  ;D

Sus

MesajScris: 27 Oct 2008, 22:03 
junior
junior

Multumesc! Intradevar, fostul partener al femelei mele de Premnas, se afla de aproape 1 an la Florin. Au fost cumparati demult impreuna, insa nu au fost o pereche, ci doar o femela si un mascul. Timp indelungat am incercat sa o conving ca acel mascul este perechea ei, insa... n-a vrut sa ma creada... iubea pe altcineva... ;D
De cateva ori l-am scos din gura ei (masculul de Premnas ramine undeva la jumatate din dimensiunea femelei) distrus in proportie de 70%.. (imaginati-va un biet peste fara inotatoare, dorsala, caudala, etc. si muscat pe tot corpul...!) asta dupa perioade largi de acomodare in bazine separate dar cu contact vizual.
Femelele de Premnas foarte greu accepta un mascul, iar perechile se formeaza de obicei dintr-un grup mare... asa ca, vorba lui nea Matache...: "mancatu' asta nu-i asa de simplu"...!

Sus

MesajScris: 21 Noi 2008, 22:10 
junior
junior

Excelenta anemona! Sa-ti traiasca. Am o mare rugaminte. Am vazut ca ai un acvariu plin de corali minunati. Eu sunt din Cluj si am un acvariu numai cu pesti. Asi da o fuga pana in Bucuresti sa cumpar si eu ceva corali...dar nu stiu nici un magazin. Nu ma poti ajuta cu asta? Vazand ce ai in acvariu m-am gandit ca trebuie sa stii ceva magazine cu asa ceva. Multumesc.

Sus

MesajScris: 27 Noi 2008, 10:37 
junior
junior

Multumesc pentru aprecieri! Parte din corali au fost cumparati in timp, parte din ei s-au dezvoltat, respectiv s-au reprodus aleator singuri prin bazin, iar o mica parte i-am reprodus eu prin fragmentare.
Daca as incepe sa-ti insir acum pe forum adresele unor magazine, n-ar fi nici etic si nici moral... iar in plus, m-ar bascalii si nea' adminu' ca fac reclama. Vorbim in particular daca doresti.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
   [ 5 mesaje ]