Autentificare

Nume utilizator:   Parolă:   Autentifică-mă automat la fiecare vizită  

[ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cryptocaryon irritans sau Nu
MesajScris: 13 Dec 2008, 23:10 
mega
mega

Am cumparat  un clovn  :* ( mai scapa  :-D )  zilele trecute vioi ok papa , dar m'am uitat la el mai atent si am observat ca are un fel de punc sau pata alba sub buza inferioara , este cumva vb de cryptocaryon irritans boala punctelor albe sau e vb de un semn distinctiv , pe restul corpului nu are nici un fel de punc alb nici pe inotatoare . Ar trebui sa mai astep cateva zile ? sa vad  dc se raspandeste pe restul corpului , intreb ca sa previn din timp . Ms

Ultima oară modificat de Alex G pe 14 Dec 2008, 00:19, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Rãspuns: Cryptocaryon irritans sau Nu
MesajScris: 13 Dec 2008, 23:33 
Global Moderator
Global Moderator

De prevenit nu stiu ce ai mai putea preveni....Nu iti ramane decat sa astepti 3-4 zile sa vezi daca apar mai multe puncte albe pe corp sau nu...O poza facuta de aproape la o calitate decenta ar ajuta.
PS: E clovn pestele tau !

Ultima oară modificat de tropheus pe 14 Dec 2008, 00:03, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 14 Dec 2008, 00:21 
mega
mega

am incercat sa ii fac poza cam greu se misca prea mult :)) o sa astept cateva zile sper sa fie doar o pata de culoare  [-o< posibil sa fie de cand l'am luat asa dar nu mai tin minte . Ms pt ajutor

Sus

MesajScris: 15 Dec 2008, 14:47 
mega
mega

am observat azi ca punctul de sub buza inferioara se mareste arata ca un " cos " gata sa pocneasca, pe restul corpului nimik nici un fel de punct sau anomalie sa zic asa , poza am incercat sa ii fac dar nu se vede . Ce sa ii fac ? am inteles ca inainte de al baga in acvariu se baga 5 -10 minute in apa dulce in caz ca are ceva paraziti sa cada ar fii o solutie ?

Sus

MesajScris: 15 Dec 2008, 15:51 
mega
mega

Pune un UV si dai mancare cu extras de usturoi. Pentru baile in apa dulce ,apa trebuie sa aiba acelasi ph ca si cea din acvariu, daca nu va face un soc de ph si-l pierzi.Bafta

Sus

MesajScris: 15 Dec 2008, 16:47 
mega
mega

dar este crytocaryon sau nu adika ar trebui sa imi fac griji sa il bag intr'un acvariu separat , de carantina ?

mancare cu usturoi ? adika mancare speciala sau pot sa ii amestec sau sa ii dau usturoi odata cu mancarea granulata ? ms

Ultima oară modificat de Alex G pe 15 Dec 2008, 16:55, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 15 Dec 2008, 17:25 
mega
mega

citat "In the study, they showed UV could prevent the spread of Ichthyophthirius multifiliis when used on a central system, but could not affect a cure within an individual aquarium."

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-10/sp/feature/index.php

Deci nu stiu cat de eficient este un sistem UV intr-un sistem ca cel de acasa.

Sus

MesajScris: 15 Dec 2008, 17:40 
Global Moderator
Global Moderator

Articolul este foarte bun. Ce va pot spune eu ca si utilizator al lampii de uv acum si inainte de a avea lampa: am pierdut ceva pesti doar ca au facut cryptocaryon inainte de a avea lampa si nu am mai pierdut nici unul dupa ce am montat lampa, cu toate ca atunci cand i-am adus si bagat  in acvariu au facut cryptocaryon. Cred ca este de folos lampa de uv pentru a stopa inmultirea parazitului in apa, dar nu garanteaza si eliminerea lui din acvariu.

Sus

MesajScris: 15 Dec 2008, 18:42 
mega
mega

Imagine
nu stiu cat de bine se vede dar dabia am reusit cat de cat
o sa incerc tratamentul cu usturoi pt moment si o sa imi cumpar cat de curand o lampa uv .
acest patogen afecteaza arici de mare mai exact diadema setosum  ?

Ultima oară modificat de Alex G pe 15 Dec 2008, 18:45, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 15 Dec 2008, 20:18 
mega
mega

nu sunt peshtolog, dar eu zic ca este o infectie virala numita Lymphocystis
http://en.wikipedia.org/wiki/Lymphocystis

Poti incerca cu leacuri babesti gen usturoi, descantece si alte alea, dar nu cred ca o sa-i treaca. Eu am omorat 2 clowni incercand sa-i tin in carantina, iar cei care au scapat au fost lasati in acvariu si in cateva luni si-au revenit.

Sus

MesajScris: 15 Dec 2008, 21:35 
mega
mega

incep sa cred din ce am observat si am citit ca este cum ai zis Lymphocystis  deoarece in majoritatea cazurilor ca si in cazul clovnului meu apare in zona guri . La cryptocaryon irritans ar trebui ca pestele sa fie plin sau cel putin acoperit in mai multe locuri pe puncte albe . Este vreo problema se transmite , stiu din ce am citit nu prea exista leac pt asa ceva totul depinde pe organism si asta dureaza luni de zile in majoritatea cazurilor se finalizeaza cu decesul pestelui . In acest caz ce e de facut scoaterea lui din acvariu sau lasat si cand vine sorocu  :-( aia e ? dupa moartea pestelui  aceasta boala patogen nu stiu cum sa ii zic ramne activ posibil sa infecteze alti pesti ? ms mult spre ca nu pun prea multe intrebari :P

Sus

MesajScris: 15 Dec 2008, 22:58 
mega
mega

daca nu te deranjeaza un peste cu "buba" aia pe el, poti sa-l tii pana isi revine. Din experienta proprie boala nu se transmite si la ceilalti pesti daca apa este curata.

Sus

MesajScris: 15 Dec 2008, 23:02 
mega
mega

Carbone scrie:
Poti incerca cu leacuri babesti gen usturoi, descantece si alte alea, dar nu cred ca o sa-i treaca. Eu am omorat 2 clowni incercand sa-i tin in carantina, iar cei care au scapat au fost lasati in acvariu si in cateva luni si-au revenit.

Subscriu si eu aici; functie de evolutia favorabila a unei boli, este mai bine atunci cind lasam pacientul in acvariu (care, de regula, este mai bine utilat si conditii de viata mai bune) si luam masurile pt a-l reabilita.
Si nu cred ca este Cryptocaryion sp.
Clown cu formatiune cu aspect tumoral pe mandibula ("barbie") am avut si eu. Era inca in carantina. Nodulul s-a resorbit. Nu stiu daca era limfocistoza.
Limfocistoza (diagnosticata doar prin examen clinic, ceea ce nu reprezinta o certitudine in cazul asta) insa am intilnit-o la o scorpie de mare. Era mai extinsa (tumorete concrescute, cred), pestele nu avea pofta de mincare. Insa nu cred ca mortalitatea s-a datorat bolii ci neadaptarii.
Bolile virale nu se trateaza sau, eventual (?), se trateaza foarte greu. Dupa caz.

Sus

MesajScris: 15 Dec 2008, 23:38 
mega
mega

Pestele este fff vioi papa se joaca face sectoare e un deliciu sa il privesc  :-x, nu vreau sa scap de el nu ma deranjeaza "buba" , vreau sa il fac bine si sa il tin in viata cat mai mult dar cu toate astea nu vreau ca acea problema sa se extinda si la celalat . Apa este filtrata zic eu fff corespunzator (sump plus filtru intern ) testele au iesit ff bine . Sunt din ce in ce mai convins ca este lymphocystis  dupa ce am vazut un post pe net despre aceast parazit insoti de o poza http://www.wetwebmedia.com/DamselPIX/Clownfishes/clnfsh%20bubble%20onlip.jpg ( zic eu vb de la sine ) . Multumesc mult pt sfaturi .

Sus

MesajScris: 16 Dec 2008, 10:24 
mega
mega

Mancarea polivitaminizata cu extract de usturoi ii va mari imunitatea. O poti gasi la magazinele de profil se numeste OceanNutrition. Mutarea pestelui intr-un bazin de carantina si tratarea lui cu solutie de cupru sau derivati ai acesteia nu este mereu cea mai buna solutie. Cuprul afecteaza organele interne apoi mutarea in sine il va stressa destul. Dupa cum bine stim , in aceste cazuri e foarte importanta reducerea sau chiar eliminarea stressului.In ceea ce priveste utilizarea unei lampi UV sunt intru totul de acord cu Tropheus
tropheus scrie:
Ce va pot spune eu ca si utilizator al lampii de uv acum si inainte de a avea lampa: am pierdut ceva pesti doar ca au facut cryptocaryon inainte de a avea lampa si nu am mai pierdut nici unul dupa ce am montat lampa, cu toate ca atunci cand i-am adus si bagat  in acvariu au facut cryptocaryon. Cred ca este de folos lampa de uv pentru a stopa inmultirea parazitului in apa, dar nu garanteaza si eliminerea lui din acvariu.
  Teorie am citit toti,cu practica stam mai greu. Instaleaza-ti o lampa UV si vei vedea singur diferenta.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
   [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul