Autentificare

Nume utilizator:   Parolă:   Autentifică-mă automat la fiecare vizită  

[ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Piatra vie din Adriatica
MesajScris: 24 Aug 2009, 21:15 
junior
junior

Am fost de curand in Croatia si am adus niste piatra vie intr-un recipient impreuna cu niste crabi pustnici.Ce parere aveti, sa bag asa ceva in acvariul meu?
Momentan stau intr-un acvariu mai mic. Piatra nu stiu sigur daca e calcaroasa, dar sigur e vie. Are pe ea alga coralina, micro si macro alge, viermi, bureti etc.
Cea mai mare problema ar fi temperatura, apa acolo avea 24 de grade, dar la 40m erau doar 15...

Sus

Subiectul mesajului: Raspuns: Piatra vie din Adriatica
MesajScris: 25 Aug 2009, 07:24 
junior
junior

pai... nu cred ca are nimic. tinand cont ca sunt persoane care baga piatra din marea neagra in acvarii... oricum piatra se va colora in timp cu coralina roz-rosie specifica recifurilor.

Sus

MesajScris: 25 Aug 2009, 08:48 
Global Moderator
Global Moderator

Am fost anul trecut in Croatia si spre surprinderea mea am observat alga coralina pe roca si la 4-5 m adancime, impreuna cu o serie de bureti galbeni, albastri, portocalii. Nu poti face comparatie intre roca dura si grea din Adriatica cu cea din Fiji de exemplu, dar cred ca ar fi in regula daca o tii la "curatat" o perioada si o introduci in acvariu.

Ultima oară modificat de Eugen pe 25 Aug 2009, 08:57, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 25 Aug 2009, 09:43 
junior
junior

Eu am adus f putin, in jur de 2kg tinute in apa pana aici impreuna cu vreo 10 crabi pustnici de acolo.
Acum sta intr-un acvariu de 10l(numai atat am la dispozitie) si singurul echipament este o piatra pentru aerare si un bec economic.

Sus

MesajScris: 25 Aug 2009, 14:17 
junior
junior

pai e diferenta de la cer la pamant intre una si alta: roca din fiji, tonga, bali, indonesia, malayesia etc e formata pe schelet de corali. asta din adriatica e piatra calcaroasa din ocean eventual cu depuneri de scheleti de melci si cam atat. plus ca e very heavy.

Sus

MesajScris: 25 Aug 2009, 14:22 
junior
junior

De acord cu tine cristi, dar daca ne referim la ce inseamna piatra vie pt acvariul marin, faptul ca nu e formata din schelet de corali nu e asa important. Important e sa fie poroasa si plina de viata pentru a functiona ca un filtru bilogic.

Sus

MesajScris: 26 Aug 2009, 17:33 
junior
junior

e bun orice e cules direct din mare. oricum ce ai tu acolo e mai bun decat o piatra vie de la "ionel", "vasilica", gheorghe etc. care a tinut-o in acvariu 1 an sau jumate.

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
   [ 7 mesaje ]