Autentificare

Nume utilizator:   Parolă:   Autentifică-mă automat la fiecare vizită  

[ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tubifex-ul
MesajScris: 11 Dec 2008, 10:20 
mega
mega

Sal unde as putea gasi si eu in bucuresti tubifex ?  :-\/ parca au disparut cel putin in drumu taberi nu am gasit :|

Sus

Subiectul mesajului: Rãspuns: Tubifex-ul
MesajScris: 11 Dec 2008, 10:27 
Global Moderator
Global Moderator

Asa se intampla pe timpul iernii, fiind apa rece sunt putini care se duc sa scoata. Incearca prin obor cred ca acolo poti gasi.
PS: Sper ca nu vrei sa hranesti clovnul cu asa ceva  [-o<

Ultima oară modificat de tropheus pe 11 Dec 2008, 10:29, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: 11 Dec 2008, 10:35 
mega
mega

:-D sincer da , i'am luat granule TetraMarin papa maxim una doua granule in rest nimik :| se tot plimba face sectoare  :* o sa ma duc sa ii mai cumpar o pereche poate cine stie o sa ii vina pofta de papa  :" title="" /> , ce ma sfatuiesti sa ii dau ?

Sus

MesajScris: 11 Dec 2008, 10:41 
Global Moderator
Global Moderator

[-X FARA TUBI. Hraneste-l cu fulgi, granule, alge, artemia congelata, larve tantari congelate, crevete. Lasa-l cateva zile sa se adapteze la mediul tau.

Sus

MesajScris: 11 Dec 2008, 11:35 
Global Moderator
Global Moderator

Tubifexul este purtator de boli desi are valoare nutritiva foarte mare. Evita-l! [-X
E posibil ca, din cauza schimbarii prin care a trecut, sa fie un pic stresat si din cauza asta sa nu manance prea mult. Totusi e bine ca mananca, asta e cel mai important. ;-)

Sus

MesajScris: 11 Dec 2008, 13:18 
mega
mega

Sunt atitea optiuni de obtinut hrana pentru pestii marini, in Bucuresti, la indemina ta... . De ce tocmai tubifex? Dincolo de un pericol potential al transmiterii unor boli, tu vrei sa dai pestelui tau, recent aclimatat la captivitate probabil, un vierme pe care nu l-a mai intilnit niciodata in viata lui.
Trebuie sa dai clownului sa manince, ori sortimentul pe care l-a primit pina acum si ss-a obisnuit, ori sa-l adaptezi rapid si sigur, la ceva ce el cunoaste (daca ti se pare ca nu reactioneaza bine la hrana granulata); exista hrana congelata speciala pentru pestii marini la pet shop-le de la voi, de tot felul (miside de ex, pt clownul tau), granule (inclusiv sera granumarin pe care le-am folosit mult timp) sau, macar scoici sau creveti (ambele congelate, nepreparate!) de uz uman (pe care le folosesc in principal - deoarece le procur cel mai usor de aici).

Sus

MesajScris: 11 Dec 2008, 15:29 
mega
mega

tubifex-ul traieste in apa dulce. Ce boli paraziti poti aduce din apa dulce care sa traiasca in apa sarata si sa mai si infecteze animalele din acvariu ? Sunt doar curios  -:)

Sus

MesajScris: 11 Dec 2008, 16:18 
Global Moderator
Global Moderator

Folosit ca hrana, tubifexul nu va ramane prea mult in apa, este mancat imediat. Nu mai vorbim de paraziti ce pot trai in interiorul viermilor, fara sa fie afectati de apa sarata.
De ce sa riste inutil cand exista atatea alternative bune?

Sus

MesajScris: 11 Dec 2008, 16:45 
mega
mega

Carbone scrie:
tubifex-ul traieste in apa dulce. Ce boli paraziti poti aduce din apa dulce care sa traiasca in apa sarata si sa mai si infecteze animalele din acvariu ? Sunt doar curios  -:)

Buna intrebare :-D si voi completa postul pe care l-am scris mai sus, nu stiu ce vor spune ceilalti membri.
Nu cred ca este o prejudecata, aceea de a hrani pestii exotici dulcicoli, cu tubifex dar subiectul nu este tema acestui forum. Doar atit spun - ca pot fi folositi, cu bune rezultate in intretinerea pestilor respectivi, cu precautiile corespunzatoare.

Eu am vorbit doar despre un pericol potential deci am fost (foarte) precauta ... in exprimare :*.
In principiu, eu nu as folosi tubifex pentru pesti marini pt ca nu vad rostul. Dar am "facut mari" unii pesti de apa dulce, cu tubifex (viermi vii), vreo 3 ani, fara a fi aparut vreo boala, la vreun individ. Repet, cu unele precautii de folosire a lor.

Dar printr-o logica simpla a unui om cu decenta precautie :-)), cred ca exista mici rezerve. Potentiale. Sarea in concentratii de 1 - 5% (10 - 50 mg/l) este recomandata pentru a distruge ciupercile si unii agenti parazitari de apa dulce: unele protozoare flagelate parazite, sau viermi (Gyrodactylus sp) dar nu distruge alti agenti. Si nici bacterii patogene de ex, prezente in mediul in care traieste tubifex. Prin urmare, nici apa marina (35 ppm) nu va ii va afecta prea mult. Probabil. Daca exista acolo.
Singurii paraziti pe care mi-i amintesc sunt mixosporidiile care folosesc tubificidele ca si gazde intermediare, paraziteaza pestii, nu stiu vreun tratament valabil (deci nici sarea - marina sau cum o fi ea) pt boala dar nici nu se inmultesc in bazin daca nu reintilnesc gazda lor intermediara.

Sus

MesajScris: 11 Dec 2008, 18:36 
mega
mega

ms mult pt sfaturile date , citisem pe un site nu ii dau numele , dar am asteptat si sfaturi de la voi  :-x , am fost azi la petshop ul de unde l'am cumparat , pregatit sa ii iau un companion ( din pacate nu mai avea ) , dar am purtat o mica discutie educativa sa zic cu baietii de acolo . Am maruntit granulele in asa fel incat sa nu mai cada pe nisip si sa stea la suprafata , sa prins cum sta treaba si a ciugulit binisor ;)) o sa incerc sa ii dau scoici sau creveti ;)) . Ms mult pt sfaturi  :-*¤

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
   [ 10 mesaje ]