Autentificare

Nume utilizator:   Parolă:   Autentifică-mă automat la fiecare vizită  

[ 10 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: probleme zoanthusi
MesajScris: 30 Oct 2009, 19:10 
membru
membru

Aveti idee, cam ce anume cauzeaza desprinderea polipilor din coloniile de zoanthusi ?
Pe scurt: Acum 2 saptamani am cumparat 3 colonii mixte de zoanthusi , care se pare ca nu merg bine in acvariul meu . Se desprind multi polipii de pe colonia mama , cu toate ca stau deschisi , restul coralilor sunt ok , parametrii apei sunt ok , flow-ul nu este unul tocmai puternic , sau directionat catre ei . Am tot urmarit sa nu fie vreun parazit ceva, vreo vietate care sa le cauzeze asta, dar nu am putut observat nimic .
Ce ar putea fi ? V-ati mai confruntat cu acest fenomen? Imi poate da cineva un sfat ?
Astept parerile si raspunsurile voastre.
Multumesc !

Sus

Subiectul mesajului: Raspuns: probleme zoanthusi
MesajScris: 30 Oct 2009, 19:22 
mega
mega

Posibil un parazit prea mic sa il vezi cu ochiul liber sau o ciuperca . Incearca pentru inceput un " dus " in apa dulce si vezi cum merge , daca nu o baie de 2-3 minute in apa dulce sau apa din acvariu + iod dupa care scuturi colonia usor , eu asa am salvat o colonie care prezenta aceleasi simptome cu ce zici tu .

Sus

MesajScris: 30 Oct 2009, 19:59 
membru
membru

Curios....., acel parazit doar cele 3 colonii ataca? in bazin am peste 10 feluri de zoanthusi, si niciunul nu prezinta simtomele la care fac referire .
Mai auzeam o varianta (de la o persoana cu greutate in ale marinelor) ...ca e posibil data fiind trecerea dintr-un mediu ostil la unul normal, sa aiba tendinta de a se inmulti , si in felul asta polipii migreaza .
Pe de alta parte , aceste colonii sunt fixate pe niste schelete de SPS-uri , destul de dese , dar subtiri. Sa fie oare de vina "fundatia" ?

Sus

MesajScris: 30 Oct 2009, 20:28 
mega
mega

Am 4 coloni diferite de zoanthusi dar doar una a fost afectata :| nu stiu ce sa iti zic aici , stai cu ochii pe ele . Nu am auzit si nici nu am citit pe nicaieri de o astefel de inmultire la zoanthusi . Foarte posibil sa fie " fundatia " sau sa nu fie lipite bine .

Sus

MesajScris: 30 Oct 2009, 20:46 
Global Moderator
Global Moderator

Eu am patit asa cu niste polipi pe care i-am lipit pe o piatra. Din cand in cand se mai desprindea cate unul.
E bine sa verifici cand cumperi daca stau bine pe piatra. Oricum, chiar si daca se dezlipesc, ii pui la loc cu super glue gel si, vei vedea ca dupa un timp n-o sa mai fie probleme.

Sus

MesajScris: 30 Oct 2009, 22:35 
membru
membru

Din cele 3 colonii cu probleme, cred ca s-au desprins peste 100 de polipi , mai naspa..ca unii ajung pe sub roca. Chiar nu pot identifica care e problema. Cert este ca, in ultimul timp, acest fenomen s-a mai rarit , dar am sa urmaresc cu atentie cum se vor comporta de acum incolo .
Ce ma doare cel mai mult, e ca erau 3 colonii mari, mixte , cu vreo 5 feluri de zoanthusi fiecare, ....o frumusete . Acum...s-au mai rarit.. :-(

Sus

MesajScris: 30 Oct 2009, 22:41 
Global Moderator
Global Moderator

Tu crezi ca polipii au crescut asa in mod natural?

Sus

MesajScris: 31 Oct 2009, 08:08 
membru
membru

Eugen scrie:
Tu crezi ca polipii au crescut asa in mod natural?

La ce te referi? Faptul ca sunt mixte, ca nu inteleg ....
Oricum, o sa urmaresc fenomenul cu mai mult interes .

Sus

MesajScris: 31 Oct 2009, 10:48 
Global Moderator
Global Moderator

Ma refeream la faptul ca probabil polipii sunt lipiti amestecat pe piatra, nu au crescut neaparat in mod natural asa.

Sus

MesajScris: 31 Oct 2009, 19:40 
membru
membru

Eugen scrie:
Ma refeream la faptul ca probabil polipii sunt lipiti amestecat pe piatra, nu au crescut neaparat in mod natural asa.

Stiu .

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
   [ 10 mesaje ]